Total cooling output TW10 TU32, 50/60 Hz: 10,2 / 11,7 kW
| Category | Details |
|---|---|
| Cooling output | TU32: 11.8 / 13.2 kW (50/60 Hz) TU35: 11.01 / 12.67 kW (50/60 Hz) |
| Power consumption | 6.3 / 8.8 kW (50/60 Hz) |
| Rated power input | 11.1 / 13.1 A (50/60 Hz) |
| Volumetric flow | 30 / 55 l/min (50/60 Hz) |
| Pump pressure | 5 / 7 bar |
| Operating voltage | 400 V, 3~, 50 Hz; 460 V, 3~, 60 Hz |
| Colour | Enclosure: RAL 7035; Base/plinth: RAL 7016 |
| Dimensions | 660 × 1265 × 1315 mm |
| Operating temp range | 10 °C – 43 °C |
| Liquid media temp range | 10 °C – 25 °C |
| Temperature hysteresis | ±0.25 K |
| Cooling circuits | 1 |
| Refrigerant | R410a / 1350 g |
| Tank | Material: PE plastic; Capacity: 49 l |
| Water connections | R 1″ IG |
| Options | Performance-enhanced pump, precision controller, control voltage 24 V DC |
| Noise level | 68 dB(A) |
| Protection category | IP 44 (IEC 60 529) |
| Weight | 247 kg (dry), 316 kg (operating) |


